Cestovná batožina je investíciou, ktorá by mala vydržať roky. Napriek tomu sa často stáva, že po niekoľkých cestách vyzerajú opotrebovane, zipsy sa trhajú alebo rozbiehajú, kolieska nefungujú a tvar kufra sa deformuje. Ako tomu predísť? V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa o batožinu správne starať, aby vám slúžila čo najdlhšie.
Tip: Vyhnite sa príliš lacným kufrom, tie už pri prvom náraze môžu prasknúť alebo sa môžu poškodiť kolieska.
Počas cestovania batožina čelí hrubému zaobchádzaniu na letiskách, nárazom v kufri auta alebo stiesneným priestorom vo vlaku. Správna manipulácia môže výrazne predĺžiť ich životnosť. Ako znížiť riziko poškodenia počas cesty? Používajte ochranné obaly, dôležité sú najmä pri textilných kufroch, ale aj pri škrupinových minimalizujú vznik odrenín a škrabancov.
Cestovný kufor nikdy nepreťažujte, pretože preplnený kufor vytvára nadmerný tlak na zipsy a kolieska a tie sa tak môžu ľahšie poškodiť. Skontrolujte si aj maximálnu povolenú hmotnosť u leteckej spoločnosti, príliš ťažká batožina sa ľahšie poškodí počas manipulácie pracovníkmi letiska.
Pri ukladaní do auta si dajte pozor, aby ste kufor uložili rovno. Vo vlaku, autobuse, ale aj kabíne lietadla si skontrolujte, či je batožina dobre zabezpečená, aby sa pri pohybe dopravného prostriedku samovoľne neposúvala a nemohla tak dôjsť k poškodeniu pri jej páde.
Vždy, keď cestovný kufor zdvíhate, najmä, keď je veľmi naplnený, využite na tento účel madlá na tele kufra a ne výsuvné madlo. To je určené iba na ťahanie kufra za pomoci koliesok, a nie na nesenie váhy celého kufra, mohlo by sa poškodiť.
Na hrubom teréne kufor radšej prenášajte, než aby ste ho vláčili po nerovnom povrchu, najmä pozor na vysoké obrubníky, hoci kolieska by ich mohli zvládnuť, nárazy tela kufra do obrubníkov môžu byť príčinou vzniku nevzhľadných škrabancov.
Pokiaľ sa kufor dostane do piesku alebo blata, očistite kolieska čo najskôr, aby sa nepoškodili ložiská.
Rovnako ako topánky alebo oblečenie aj cestovné kufre potrebujú pravidelnú starostlivosť. Čistenie a kontrola funkčných častí zabráni väčším problémom.
Ako čistiť kufor podľa materiálu?
Po umytí batožinu nechajte vždy dôkladne uschnúť, než ju uložíte.
Kolieska kufra patria k najnamáhanejším častiam batožiny a ich stav výrazne ovplyvňuje pohodlie pri cestovaní. Pravidelná údržba a čistenie im pomôže fungovať hladko a predĺži ich životnosť. Kolieska po každej ceste očistite od prachu, kamienkov a vlasov. Využite na to špáradlo, pinzetu alebo starú kefku na zuby.
Občas kolieska premazávajte silikónovým olejom alebo univerzálnym mazivom. Naneste malé množstvo maziva na os koliesok a roztočte ich, aby sa olej rovnomerne rozprestrel. Nepoužívajte však príliš veľa oleja, aby na ňom nelepil prach a nečistoty.
Pokiaľ kolieska drhnú, kývajú sa alebo vydávajú neprirodzené zvuky, môžu byť opotrebované a nastáva čas ich vymeniť.
Rovnako ako drsné zaobchádzanie na letisku môže cestovným kufrom uškodiť nevhodné skladovanie. Ako batožinu skladovať, aby si zachovala vzhľad aj funkčnosť?
Vždy batožinu ukladajte na suché miesto, kde im nehrozí vlhkosť a napadnutie plesní. Ideálna je skriňa alebo pôda, rozhodne nie vlhká pivnica. Zároveň je vhodné batožinu uložiť na miesto, kam nedopadá slnečné svetlo, alebo ich niečím prikryť, priame slnečné žiarenie by mohlo poškodiť farbu aj materiál, a to najmä pri textilných kufroch.
Pokiaľ potrebujete ušetriť miesto, môžete menšie kufre vložiť do väčších. Funguje to predovšetkým, ak máte viac rôzne veľkých kufrov z rovnakej kolekcie, preto odporúčame túto možnosť zohľadniť už pri nákupe cestovnej batožiny. Vždy ale nechajte kufre otvorené, aby v nich mohol cirkulovať vzduch, a tým predišli hromadeniu vlhkosti a prípadnému vzniku zápachu alebo plesne. Pre väčšiu istotu môžete dovnútra batožiny vložiť vrecko s levanduľou alebo kremelinou (silikagelom).
Tip: Pokiaľ kufor skladujete dlhšiu dobu, občas ho otvorte, skontrolujte, že je v poriadku a nechajte ho vyvetrať, aby sa vo vnútri nehromadila vlhkosť.
Ani najlepšia starostlivosť nezabráni občasnému poškodeniu batožiny. Kedy sa oplatí oprava a kedy už je čas na nový kufor?
Tip: Ak sa kufor poškodí počas leteckej prepravy, reklamujte ho priamo u leteckej spoločnosti. Veľa aeroliniek hradí opravy alebo ponúka kompenzáciu.
Vďaka správnej starostlivosti vám kufre môžu slúžiť roky, a vy tak ušetríte peniaze aj starosti pri cestovaní.
Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.