S výberom nového batohu na notebook sa môže spojiť celý rad otázok. Na čo sa zamerať? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
V prvom rade vezmite do úvahy veľkosť vášho notebooku, tá sa väčšinou udáva v palcoch a toto číslo zodpovedá dĺžke uhlopriečky displeja. Pokiaľ nepoznáte veľkosť svojho notebooku v palcoch, ľahko si ju spočítate. Stačí vedieť, že 1 palec je 2,54 cm, a zmerať si uhlopriečku notebooku v centimetroch. Zmeranú dĺžku v centimetroch potom vydeľte číslom 2,54 a získate výsledok.
Tiež je možné porovnať rozmery batohu s rozmermi vášho notebooku. Majte na pamäti, že ako rozmer batohu sa uvádza vonkajší rozmer, teda treba počítať s tým, že batoh musí byť o trochu väčší, než je váš notebook.
Veľkosť notebooku, ale nie je jediný faktor. Iste budete potrebovať zbaliť aj ďalšie nevyhnutné vybavenie, ako je nabíjačka alebo myš. Premyslite si teda, čo všetko by sa malo do batohu zmestiť, od toho sa potom bude odvíjať nielen veľkosť batohu na notebook, ale aj celkový objem, vnútorné usporiadanie alebo počet vreciek.
Pokiaľ plánujete nosiť batoh prevažne len do práce, väčšinou nemusíte kupovať príliš objemný kúsok a stačí zohľadniť veľkosť notebooku. Vyberať tak môžete z celého radu dámskych alebo pánskych batohov na notebook . Na rozdiel od iných príležitostí tu ale oceníte, pokiaľ bude batoh elegantný, aby bolo možné ho nosiť k obleku alebo šatám. V takom prípade je ideálne voliť medzi takými batohmi, ktoré držia pevný tvar, alebo sú vyrobené z kože. Z Roncato batohov týmto požiadavkám perfektne zodpovedajú batohy Trial alebo Alaska .
Školské batohy na notebook sa veľmi podobajú pracovným batohom na notebook. Aj tu sa väčšinou jedná o mestský batoh, často je ale zbytočný formálny vzhľad batohu, naopak sa zamerajte na to, koľko budete nosiť ďalších vecí - zošitov a učebníc. U študentských batohov sa tiež hodí priestor na krabičku s desiatou a užitočné môže byť bočné vrecko na fľašu s pitím.
Ďalšou častou príležitosťou na využitie batohu je cestovanie. Cestovné batohy bývajú spravidla objemnejšie, aby ste si mohli k notebooku pribaliť ďalšie nevyhnutné veci – náhradné oblečenie na ďalší deň alebo toaletnú tašku s hygienickými potrebami. V závislosti na tom, na ako dlho odchádzate a koľko vecí si so sebou chcete zabaliť, zvážte, či by ste nevyužili skôr biznisový kufor alebo batoh na notebook na kolieskach. Vďaka výsuvnému madlu a kolieskam môžete biznisové kufre a kolieskové batohy ľahko ťahať za sebou, čo oceníte najmä, pokiaľ vecí máte zbalených viac a batoh by bol na chrbát príliš ťažký.
Samostatnou kategóriou sú batohy do lietadla. Ich veľkosť sa riadi presnými rozmermi danými leteckými spoločnosťami, ktoré treba dodržať. Tieto rozmery nie sú univerzálne a každá aerolínia má vlastné pravidlá, takže rozmer máte daný obvykle až nákupom leteniek. V tomto prípade je lepšie poobzerať sa medzi batohmi do lietadla , skôr než medzi batohmi na notebook, pretože mestské batohy na notebook málokedy zodpovedajú presným rozmerom. Navyše majú batohy do lietadla vo väčšine prípadov hranatý tvar, aby ste mohli využiť skutočne celý povolený rozmer. Mestské batohy, ktoré sú zaoblené majú totiž kvôli zaobleným hranám menší objem.
Do tejto kategórie sa radia aj veľké kabínové batohy, ktoré sú rovnako veľké ako malé príručné kufre, ale môžete ich nosiť na chrbte a na rozdiel od cestovných kufrov nemajú kolieska a výsuvné madlo, ktoré kufrom pridávajú na hmotnosti, takže bývajú oveľa ľahšie. To oceníte najmä v prípade prísnych limitov na váhu príručnej batožiny.
Keď už viete, akú veľkosť a aký typ batohu na notebook vyberáte, môžete sa pozrieť na detaily.
Batohy sa vyrábajú z najrôznejších materiálov, najbežnejšie sú rôzne textilné materiály, ale objavujú sa aj kožené alebo kombinované batohy. Najlepší batoh na notebook je z takého materiálu, ktorý váš laptop dobre ochráni, mal by teda byť dobre vystužený. Nie je teda dobrý nápad kupovať ultraľahký batoh, pretože polstrovanie vreciek na notebook a tablet niečo váži.
Každý batoh ponúka iný počet vnútorných aj vonkajších vreciek a líšia sa aj ich usporiadaním. Batohy na notebook by v každom prípade mali mať oddelené, polstrované vrecko alebo aspoň priehradku na počítač. Pokiaľ so sebou nosíte aj tablet alebo Ipad, niektoré modely bývajú vybavené aj vreckom na ne.
Určite ale nájdete využitie aj pre ďalšie vrecká a priehradky, vhodné je mať priehradku aspoň na nabíjačku, u niektorých batohov môžete naraziť na vrecká z jemného materiálu, ktoré sú určené na telefón alebo okuliare. Praktické sú tiež pútka alebo kapsičky na ceruzky, aby ste nemuseli pero hľadať na dne veľké vrecká batohu. Na pracovných schôdzkach využijete aj priehradky na vizitky.
Pozrite sa tiež, koľko vonkajších vreciek batoh ponúka, na drobnosti, ktoré sa hodia mať po ruke sa hodia predné alebo bočné vrecká, kam môžete dať napríklad kľúče alebo fľašu s vodou. U biznisových batohov ale môže fľaša v bočnom vrecku narušovať profesionálny imidž, takže je lepšie pitie uložiť dovnútra batohu a postranné vrecká sa tak stávajú zbytočnými.
Zaujímavým prvkom sú tajné vrecká na chrbte, do ktorých sa vám nikto nedostane, pokiaľ máte batoh nasadený na chrbte a sú tak ideálne na schovanie cenností alebo dokladov.
Niektoré mestské batohy majú integrovaný USB port na nabíjanie. Funguje tak, že dovnútra batohu si dáte svoju powerbanku, pripojíte ju k USB portu a zvonku už len do portu zastrčíte nabíjací kábel. Môžete si pohodlne nabiť telefón na cestách.
Menej často majú batohy na notebook ďalšie vybavenie, ktoré sa u jednotlivých batohov líšia. Niektoré môžu mať vodeodolný zips, reflexné prvky pre vyššiu bezpečnosť, ak sa vraciate z práce neskoro večer alebo karabínku na kľúče, ktorá zaistí, že už ich nebudete musieť loviť medzi ostatnými vecami.
Dúfame, že vám náš článok pomohol a zaobstaráte si batoh, ktorý bude perfektne zodpovedať vašim potrebám.
Tento internetový obchod ukladá súbory cookie, aby mohol správne fungovať. Používaním našich služieb súhlasíte s ich používaním.