Cestovanie lietadlom: Čo si môžem vziať na palubu?
K otázke, čo si zbaliť, pribúda v prípade cestovania lietadlom ďalšia pálčivá otázka – čo si môžete zobrať so sebou na palubu? Pokiaľ si odpoveďou nie ste istí, je tento článok presne pre vás.

Aká veľká batožina na palubu lietadla?
V prvom rade je nevyhnutné si po nákupe leteniek overiť, na aké rozmery a hmotnosť palubnej batožiny máte nárok v cene letenky, každá letecká spoločnosť má totiž požiadavky a obmedzenia na batožinu iná. Niekde môžete mať bežný kabínový kufor, niekedy len malý batoh, v niektorých prípadoch oboje.
U nízkonákladových spoločností býva v cene letenky väčšinou len malá podsedadlová príručná batožina, väčšinou skôr batoh alebo taška na pár osobných vecí, ale spravidla máte možnosť si za väčšiu batožinu priplatiť, ak si potrebujete zbaliť viac.
Ak máte dojem, že si vystačíte iba s veľkou odbavenou batožinou, odporúčame náš článok: 5 dôvodov, prečo si zaobstarať príručnú batožinu , v ktorom vysvetľujeme, na čo je príručná batožina dobrá.
Kto rozhoduje o tom, čo si môžete vziať na palubu?
O veciach zakázaných na palubu rozhoduje predovšetkým letecký úrad danej krajiny alebo regiónu. Napríklad v Európskej únii platia nariadenia vydané EASA (Európska agentúra pre bezpečnosť letectva) a Európskou komisiou, zatiaľ čo v USA tieto pravidlá stanovuje TSA (Transportation Security Administration).
Každá aerolinka potom môže mať o niečo prísnejšie pravidlá ako tie, ktoré stanovuje štát. Napríklad niektoré aerolinky môžu zakázať konkrétne modely powerbank alebo batožiny s integrovanou batériou, aj keď všeobecne povolené sú. Preto je dobré sa vždy pozrieť aj na stránky aerolinky, s ktorou letíte, pokiaľ si pri niektorom predmete nie ste istí.

Čo sa týka bezpečnostnej kontroly na letisku, tu ale vykonáva miestne bezpečnostné zložky podľa pravidiel štátu, v ktorom sa letisko nachádza. To znamená, že aj keď si aerolinka niečo povolí, pokiaľ to letisková kontrola zakáže, na palubu sa s tým aj tak nedostanete, takže sa treba prednostne riadiť tým, čo je uvedené na stránkach letiska a nezáleží či letíte s Ryanair alebo Smartwing.
Čo nesmie na palubu do lietadla?
Veci, ktoré sú bežne na palubu zakázané:
- Dlhý dáždnik s ostrým hrotom: považuje sa za potenciálne nebezpečný, väčšinou si ale môžete zobrať malý skladací dáždnik.
- Žiletka: Otvorené žiletky sú zakázané v príručnej batožine; bezpečnostné holiace strojčeky s uzavretou čepeľou sú povolené, nesmie byť možné žiletku vybrať.
- Nože s čepeľou nad 6 cm: všetky vreckové alebo kuchynské nože sú zakázané.
- Stan: Tyče a kolíky sú považované za nebezpečné a mali by byť odbavené.
- Powerbanka s kapacitou nad 100 Wh: väčšinou na ne vzťahujú obmedzenia.
- Sklo: veľké alebo ostré sklenené predmety sú zakázané.
- Statív: veľký statív môže byť považovaný za nebezpečný.
- Tupírovací hrebeň s kovovou špičkou: môže byť považovaný za nebezpečný, zatiaľ čo bežné hrebene a kefy si môžete vziať bez obmedzenia.
- Tekutiny v nádobách nad 100 ml
- Tekutiny v celkovom súčte vyššom ako 1 l
- Nožnice s čepeľou dlhšou ako 6 cm: pokiaľ je čepeľ kratšia, mala by byť ich preprava bez obmedzenia.
- Sklenené alebo kovové pilníky: sú zakázané, môžete si ale bez obmedzenia brať papierový.
- Silné lieky bez lekárskeho predpisu: ak užívate silné psychotropné alebo narkotické látky, je nutné mať lekársky predpis.
- Baseballové pálky, hokejky, golfové palice, lyžiarske palice, stolné tenisové pálky: sú považované za predmety, ktoré môžu byť použité ako zbraň.
- Zbrane a strelivo
- Horľavé látky: ako benzín alebo iné chemikálie.
- Zapaľovače: v príručnej batožine je povolené mať len jeden.
- Batérie s vyššou kapacitou ako 300 Wh: pri lítium-iónových batériách pre niektoré zariadenia (napr. veľké batérie pre e-kolobežky) môže byť obmedzený počet, kapacita alebo umiestnenie týchto batérií.

Čo smie na palubu do lietadla?
Nebudeme tu preberať celý zoznam vecí, ktoré si môžete vziať na palubu, pri množstve predmetov, je to úplne jasné a nikoho nenapadne uvažovať nad tým, či si môže do príručnej batožiny pribaliť tričko alebo časopis, pozrieme sa teda iba na predmety, pri ktorých často váhame, a tými sú:
- Malý skladací dáždnik: býva spravidla povolený, ale veľký dáždnik s hrotom nie.
- Notebook, tablet, čítačka e-kníh: sú povolené, ale je nutné ich vybrať pri bezpečnostnej kontrole na letisku
- Elektronická cigareta, IQOS, Glo: povolené v príručnej batožine; použitie na palube je ale zakázané.
- Jedlo (ovocie, zelenina, pečivo, čokoláda v pevnom tvare): Pevné potraviny sú povolené; tekuté alebo roztierateľné potraviny podliehajú obmedzeniu na tekutiny.
- Čaj: sypaný alebo vo vrecúškach bez obmedzenia, na hotový nápoj sa vzťahujú obmedzenia.
- Lieky: sú povolené, u tekutých liekov (sirupov, kvapiek a pod.) nemusíte riešiť limit na tekutiny, je ale dobré mať so sebou lekársky predpis, tablety (kam patrí aj napríklad antikoncepcia) sú bez obmedzenia, u silnejších liekov, ako sú antidepresíva je potrebné mať predpis od lekára.
- Hygienické potreby: sú všeobecne povolené, s výnimkou ostrých predmetov.
- Tekutiny do 1 l: sú povolené obmedzením, balenie môže mať maximálne 100 ml a súčet všetkých tekutín musí byť do jedného litra. Všetky tekutiny navyše musia byť v priehľadnom, uzatvárateľnom sáčku.
- Drogéria (šampón, sprchový gél, zubná pasta, tekuté mydlo...): Povolené v nádobách do 100 ml, celkový objem tekutín nesmie presiahnuť 1 liter.
- Krém: Povolené v nádobách do 100 ml, celkový objem tekutín nesmie presiahnuť 1 liter.
- Kozmetika, make-up: Pevné produkty sú povolené, takže púder, tuhý make up alebo ceruzku na oči si môžete vziať bez obmedzenia; tekuté produkty naopak podliehajú obmedzujúcim limitom na tekutiny.
- Rúž a balzam na pery: v závislosti na konzistencii. Tuhé produkty si môžete vziať bez obmedzenia, gélové alebo krémové spadajú pod limity na tekutiny.
- Tuhý dezodorant: väčšinou bez obmedzenia.
- Dezodorant či antiperspirant v spreji alebo tekutý: s obmedzením na balenie s maximálnym objemom 100 ml.
- Kontaktné šošovky: bez obmedzenia, pozor ale na roztok sa vzťahuje obmedzenie na tekutiny.
- Holítko s uzavretou čepeľou: holítka s vyberateľnou žiletkou sú ale zakázané.
- Fén: väčšinou bez obmedzenia.
- Hrebeň: bežné hrebene a kefy bez obmedzenia, pozor ale na tupírovacie hrebene s kovovou špičkou, tie môžu byť zakázané.
- Zrkadlo: Malé vreckové zrkadlo je povolené.

- Airtag: bez obmedzenia, navyše vďaka tomu, že obsahuje iba gombíkovú lítiovú batériu, ktorá má veľmi nízku kapacitu (okolo 0,66 Wh), nespadá do obmedzenia na lítiové batérie a je všeobecne povolený aj v odbavenej batožine.
- Čelovka: bez obmedzenia, naopak by kvôli batérii nemala byť v odbavenej batožine.
- Sklo: drobné sklenené predmety je lepšie prepravovať v príručnej batožine, aby nedošlo k ich poškodeniu.
- Ceruzky, pastelky, perá: bez obmedzenia.
- Plniace pero: povolené, kvôli zmene tlaku by sa ale mohla u pier plniteľných atramentom rozlievať náplň, takže je lepšie ich prepravovať bez náplne.
Teraz keď už máte jasno, čo sa môže a čo sa nesmie vziať na palubu lietadla, zostáva už len vybrať tú pravú batožinu, ak premýšľate skôr o batohu, pozrite sa medzi batohy do lietadla, ak preferujete malý kufor, môžete vyberať zo širokej ponuky kabínových kufrov.